آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5

آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5

آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5 یکی از موارد مهمی بود که پس از معرفی شدن اولین حافظه سازگار با پلی استیشن 5 منتشر شد. استفاده از این حافظه برای کاربران بتای پلی استیشن 5 اطلاعات بیشتری را جهت پشتیبانی در اختیار آنان قرار داد.

در این مقاله قصد داریم شما را با اضافه کردن SSD به PS5 آشنا کنیم و به توضیح تمامی موارد و نحوه استفاده از از حافظه‌های M2 SSD در حالت بتا بپردازیم. اگر قصد خریداری این نسل از کنسول‌ها و افزایش حافظه جانبی دستگاه خود را دارید در ادامه ما را همراهی کنید.

چگونه به PS5 حافظه SSD اضافه کنیم؟

قبل از اینکه به سراغ آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5 برویم، حافظه جانبی را بشناسیم که نوعی از درایوهای جامد پرسرعت هستند. با استفاده از این حافظه کاربران پلی استیشن 5 و از نوع دیجیتال می‌توانند حافظه داخلی کنسول خود را افزایش دهند.

خرید پلی استیشن استاندارد اهمیت زیادی در روند استفاده طولانی مدت و انجام بازی‌های متنوع ویدیویی دارد. با توجه به سرعت بالایی که حافظه SSD داخلی برای پلی استیشن ایجاد می‌کند، انتخاب مدل مناسب پلی‌استیشن عملکرد و کارایی آن را به مراتب افزایش می‌دهد.

نکته مهمی که کابران پلی استیشن 5 باید به آن آگاه باشند، مطمئن شدن از فعال بودن محل قرارگیری حافظه جانبی بر روی دستگاه و دریافت کامل آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5 است.

حافظه جانبی ps5 باید به ترتیب مراحلی انجام گیرد که توسط شرکت سونی انتشار پیدا کرده و ما در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

انواع مدل‌های M.2 SSD پشتیبانی شده در PS5

شاید با خرید پلی استیشن 5 متوجه غیر فعال بودن قابلیت اتصال حافظه SSD شده باشید. یکی از راه‌های آگاهی از این موضوع فراگیری آموزش اتصال حافظهSSD  به پلی استیشن 5 است. به دلیل نبود مدل‌های مناسب جهت نصب بر روی پلی استیشن 5 مشکلاتی از قبیل کند شدن عملکرد دستگاه به وجود می‌آید.

انواع مدل‌های M.2 SSD پشتیبانی شده در PS5

قبل از معرفی کردن انواع مدل‌های حافظه سازگار لازم است بدانید که سونی نکاتی را در رابطه با تنظیمات حافظه SSD M.2 در PS 5 و سازگاری حافظه‌های جانی با PS5 اعلام کرده که براساس آن باید نسبت به خرید حافظه اقدام کرد.

 • رابط: PCL-Express Gen supported
 • 2 NVMe SSD
 • حافظه: از 250 گیگابایت تا 4 ترابایت
 • سایز پشتیبانی شده: 22110, 2280, 2260, 2242, 2230
 • ابعاد در زمان اتصال هیت سینک: عرض تا 25 میلی‌متر، طول 110، 80، 60، 42، 30 میلی‌متر و ضخامت کمتر از 11.25 میلی‌متر
 • سرعت خواندن:500 مگابایت در ثانیه یا سریعتر
 • نوع سوکت: Socket 3

در ادامه به انواع SSD سازگار با PS5 می‌پردازیم که با خرید هر کدام از آن‌ها می‌توانید از حافظه داخلی بیشتری استفاده کنید.

انواع SSD سازگار با PS5

1.     Hestsink M.2 samsung 980 pro

آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5 یکی از موارد مهمی است که کاربر باید نسبت به فرمت کردن آن پس از نصب حافظه و استفاده از آن اقدام کند. بنابراین پس از نصب حافظه جانبی نسبت به خالی بودن حافظه داخلی اطمینان حاصل کنید.

این نمونه حافظه جانبی با داشتن هیت سینک داخلی در دو مدل 1 ترابایتی و 2 ترابایتی عرضه شده و به عنوان یک حافظه ذخیره سازی عالی بر روی پلی استیشن 5 پیشنهاد می‌شود.

2.     Seagate Firecude

این حافظه در مدل های 1، 2 و 4 ترابایتی ارائه می‌شود و با داشتن یک هیت سینک داخلی از گرم شدن دستگاه بازی جلوگیری می‌کند. آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5 از موارد مهمی است که بعد از خرید آن لازم است کاربر آگاهی لازم را جهت استفاده داشته باشد. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

3.     PNY XLR8 CS3140 1TB M.2 NVME SSD

نصب اس اس دی M.2 روی پلی استیشن 5 باعث ذخیره سازی بازی‌های پلی استیشن 5 و 4 در فضایی غیر از حافظه داخلی کنسول می‌شود که تجربه بازی‌های نسل نهم را با سرعت بالایی لود می‌کند.

حافظه PNY XLR8 به عنوان یکی از انواع مدل‌های جانبی با داشتن ظرفیت 1 ترابایت از یک پوشش جداگانه برای حافظه پلی استیشن 5 برخوردار است. در ابتدا باید درایو بازیک M.2 را در شکاف قرار داد و پس از پیچیدن پنل پوششی، از استفاده از حافظه و بازی با دستگاه لذت برد.

آموزش اتصال حافظه SSD به پلی‌ استیشن 5 موردی است که پس از خرید انواع مدل‌های حافظه جانبی باید به آن توجه کرد.

آموزش اتصال حافظه M.2 SSD روی پلی استیشن 5

آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5 به شرح زیر است. با اجرای مسیر زیر نصب نسخه بتا نرم افزار کنسول انجام می‌گیرد:

آموزش اتصال حافظه M.2 SSD روی پلی استیشن 5

Settings > System > System Software > Console Information

 • به مدت 3 ثانیه دکمه پلی استیشن را روی دوال سنس نگه دارید تا پلی استیشن خاموش شود. پس از خاموشی تمامی کابل‌های خروجی، پاور دستگاه و دستگاه‌های متصل را جدا و منتظر خنک شدن دستگاه شوید.
 • صفحات محافظ بدن پلی استیشن 5 را جدا و حافظه جانبی را جای‌گذاری کنید. در این قسمت سعی کنید فشاری که همزمان به سمت مرکز و بالا وارد می‌کنید مناسب باشد تا از شکستن بدنه جلوگیری شود.
 • استفاده از پیج گوشتی چهار سو برای نصب حافظه جانبی در کاور داخلی اهمیت دارد. با استفاده از اعدادی که در جایگاه هارد مشخص شده و با توجه به سایز مشخص شده هارد، آن را نصب کنید.
 • تمامی مراحل نصب و باز کردن پیچ‌ها و صفحات محافظ را به صورت عکس انجام دهید و کنسول را در جای مناسبی قرار دهید.
 • با روشن کردن دستگاه، تنظیمات حافظه جانبی در تصویر به نمایش گذاشته می‌شود و به راحتی می‌توانید از این حافظه برای انجام بازی‌های خود استفاده کنید.

نحوه انتقال بازی‌ها روی کنسول به حافظه جانبی

تا اینجای مطلب به نحوه نصب SSD در پلی استیشن 5 پرداختیم و در ادامه برای انتقال بازی‌هایی که روی کنسول قرار دارند به روش زیر عمل می‌کنیم:

از قسمت منوی خانه کنسول وارد game library شوید با رفتن بر روی بازی مورد نظر دکمه options را انتخاب و سپس گزینه move games and apps را بزنید.

در صورت استفاده همزمان حافظه اکسترنال یا m.2 ssd روی گزینه items you can move to m.2 ssd بزنید و با زدن تیک چک باکس بازی‌های مورد نظر انتقال آن را انجام دهید.

نحوه انتقال بازی‌ها روی کنسول به حافظه جانبی

جدا کردن SSD از PS5

پس از اینکه اتصال حافظه SSD به پلی استیشن را یاد گرفتید، باید نسبت به جدا کردن آن نیز اطلاعات لازم را داشته باشید که مراحل آن به شرح زیر است:

به مدت 3 ثانیه دکمه پلی استیشن را نگه دارید تا دستگاه خاموش شود. پس از آن دستگاه‌های متصل، کابل و پاور را جدا و صبر کنید که دستگاه خاموش شود.

جدا کردن SSD از PS5

 • پایه‌های کنسول را جدا کنید.
 • کنسول را به گونه‌ای قرار دهید که لوگو در زیر و دکمه پاور در سمت چپ قرار گرفته باشد.
 • صفحه پلاستیکی کنسول را به آرامی به سمت خودتان بکشید و آن را جدا کنید.
 • یک کاور مستطیلی شکل بر روی محل نصب حافظه مشاهده می‌کنید که پیچ روی آن را با پیچ گوشتی باز و کاور را جدا کنید.
 • پس از باز کردن کاور پلی استیشن 5 باز کردن پیچ‌های حافظه جانبی SSD را شروع کنید که در جای خود محکم شده‌اند.
 • حافظه اس‌اس‌دی را با نگه داشتن لبه آن و به صورت مورب به سمت بالا جدا کنید.
 • سپس با محکم کردن پیچ‌های حافظه جانبی، کاور پلاستیکی پلی استیشن را در جای خود قرار دهید. با شنیدن صدای کلیک از جای‌گذاری کاور اطمینان حاصل کنید.

کلام پایانی

یکی از سوالاتی که کاربران بعد از خرید حافظه جانبی دارند این است که اضافه کردن M.2 SSD به پلی استیشن 5 به چه صورت است. قبل از هر چیزی کاربر باید از سازگاری حافظه جانبی بر روی ps5 مطمئن باشد و نسبت به نصب آن اقدام کند.

نحوه اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5 از زمان خاموش شدن دستگاه و باز کردن پیچ‌ها تا جای‌گذاری آن بر روی کنسول به صورت کامل در این مطلب ذکر شد. در صورت انجام صحیح مراحل نصب با روشن کردن دستگاه تنظیمات حافظه جانبی بر روی سیستم باز می‌شود و با کمک آن می‌توان از بازی‌های متنوع ویدیویی لذت برد.

مدیر سئو
مدیر سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *