بازی دی ال سی چیست

بازی DLC چیست؟

انقلابی که در شبکه‌های آنلاین بازی‌ها به وجود آمد باعث شد که سازندگان گیم به این قسمت یعنی DLCها توجه بیشتری داشته باشند. DLCها شامل آیتم‌های مختلف، بخش‌های داستانی، موسیقی و تمامی اجزای است که باعث جذابیت بیشتر بازی‌ها می‌شوند. اما آنچه بیش از همه گیمرها را متعجب کرده این است که باید برای بازی دی ال سی پول پرداخت کنند. مگر سازندگان نمی‌تواند این قسمت‌ها را به بازی اضافه کنند؟ در این مقاله سعی می‌کنیم به مزایا و معایب DLC و نحوه نصب کردن آن بپردازیم.

DLC چیست؟

DLC مخفف کلمه downloadable content به معنای محتوای قابل دانلود است. زمانی که بازی توسط شرکت‌های سازنده وارد بازار می‌شود، محتواهای اضافی برای بازی هم به بازار عرضه شد و کاربران باید آن را از اینترنت دانلود یا خریداری کنند. دی ال سی‌ها با توجه به نوع بازی متفاوت هستند که شامل لباس، صلاح، پوسته و چالش را به بازی اضافه می‌کنند. اصولا DLCهای بازی‌ها را می‌توانید از داخل بازی یا پلی استیشن، گوگل پلی وغیره دانلود کنید.

استفاده از DLC از دهه ۱۹۹۰ شروع شد. در آن زمان بازی‌ها روی دیسک‌ها ذخیره می‌شدند و محتوای اضافی شامل بخش‌ها، ماموریت‌ها و داستان‌ها به وسیله دیسک جداگانه برای نصب روی کنسول بازی تولید می‌کردند. اما امروزه با خرید بازی پلی استیشن فایل‌های بازی مستقیم بر روی دستگاه دانلود می‌شود.

آنچه مسلم است دی ال سی به بخش جدایی ناپذیر از صنعت بازی‌های شبکه‌ای تبدیل شده و مانند یک سرویس دهنده به بازی‌ها عمل می‌کند که باعث افزایش عمر بازی می‌شود. جدا از بخش درآمد زایی که این محصولات برای سازندگان به همراه دارند، بسیاری از شرکت‌ها حداقل یک بازی با دی ال سی‌های خاص خود را دارد که باعث تداوم فروش DLCها در سراسر جهان می‌شود.

چگونه dlc بازی را نصب کنیم؟

امروزه بازی‌های زیادی دارای دی ال سی هستند که بعضی از آن‌ها به صورت رایگان و برخی دارای خرید درون برنامه هستند. اگر شما قصد خرید بازی ایکس باکس سری اس را دارید، ابتدا باید فایل فشرده را بر روی فلش استخراج کرده و سپس آدرس مورد نظر را در دستگاه خود کپی کرده و سپس کرک بازی را اجرا کنید.‌ همچنین بعضی از بازی‌ها خود به صورت رایگان آپدیت یا دی ال سی دارند و فقط کافیست شما آن را به روز رسانی کرده و تمامی آپدیت را به معرض نمایش می‌گذارد.

چگونه dlc بازی را نصب کنیم

انواع DLC

انواع دی ال سی‌هایی که برای بازی‌ها ارائه می‌شود بسیار متنوع است. همانطور که در بالا گفتیم بعضی از آن‌ها رایگان و برخی دیگر شامل هزینه می‌شوند. DLCها می‌توانند شامل:

 • محتوای پاداش
 • بسته‌های الحاقی
 • حالت‌های بازی
 • پاس های فصلی
 • اقلام آرایشی

مزایای دی ال سی

استفاده از دی ال سی بیشتر برای بهبود وضعیت بازی وارد بازار شد؛ اما راهی برای کسب درآمد سازندگان به وجود آوردند. لازم است این نکته را به یاد داشته باشید که خرید DLC فقط یک گزینه بوده و هیچ اجباری برای خرید آن وجود ندارد.

DLCها دارای مزایایی هستند که عبارتند از:

مزایای دی ال سی

 • گسترده شدن بازی: محتواهای جدیدی که سازندگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند. باعث می‌شود گیمرها و کاربران بتوانند به راحتی داستان‌ها و چالش‌ها را دانلود کنند تا بازی ادامه یابد. پس طول عمر بازی افزایش می‌یابد.
 • تنوع: همچنین با معرفی سلاح‌ها، لوازم آرایشی و حتی موسیقی باعث لذت بخش شدن آن از دید گیمرها خواهد شد.‌
 • حمایت از سازندگان دی ال سی: کاربران با خرید DLC می‌توانند حمایت خود را از تولید کنندگان نشان دهند و باعث می‌شوند در آینده ساخت بازی صورت پذیرد.

معایب DLC بازی

در کنار مزایایی که برای دی ال سی بازی برشمردیم به معایب آن هم می‌پردازیم. معایب دی ال سی عبارتند از:

 • قیمت بالا

بعضی از تولید کنندگان بازی بسته الحاقی یا DLC را به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند، اما در این میان برخی ناشران این محتواها را در مقابل پرداخت هزینه در اختیار کاربران قرار خواهند داد. حتی قیمت بعضی از دی ال سی ها از بهای خود بازی بیشتر است.

 • مزایای ناعادلانه

تعدادی از دی ال سی‌های ممتاز با دادن ویژگی‌های همچون قدرت و لوت نامحدود به گمیرها اجازه می‌دهند به آسانی حریفان خود را شکست دهند. این در صورتی است که بعضی از کاربران توانایی خرید DLC را ندارند.

 • بازی‌های ناتمام

تولید کنندگان و توسعه دهندگان بازی‌ها ناتمام با فروش محتواهای اضافی سود بیشتری را نصیب خود می‌کنند.

آیا DLC رایگان است؟

همانطور که گفتیم دی ال سی ها حاوی محتواهای اضافی برای بازی‌های مختلف است که گیمرها آن را خریداری می‌کنند. اما گاهی سازندگان این بسته‌ها را به صورت رایگان ارائه می‌دهند. متاسفانه این روزها DLCها تبدیل به منبع درآمد شده است به این صورت که بازی خود را به صورت جزء به جزء روانه بازار می‌کنند. به همین خاطر کاربران علاقمند به این بازی را وادار به خرید دی ال سی می‌کند.

با این وجود DLCها فقط شامل امکانات و بخش‌های جدید برای بازی هستند و هیچ وقت تغییرات گرافیکی و نرم افزاری بر روی بازی صورت نگرفته است.

کلام پایانی

 DLC یا بسته‌های الحاقی دارای یک سری محتویات اضافه است که بعد از عرضه بازی‌ها به بازار وارد عرصه می‌شوند. هر کدام از این دی ال سی‌ها دارای محتواهای متفاوتی همچون سلاح، پوسته، لباس، چالش‌ها و حتی محتواهای جایز برای کاربران است. اما گیمرها متعقدند که سازندگان این بازی‌های تولید DLC را منبعی برای درآمد قرار داده‌اند و این امکان را برای کسانی که توانایی مالی بالایی دارند به وجود آورده است که بازی جذاب‌تری را تجربه کنند.

مدیر سئو
مدیر سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *