نقد و بررسی بازی fifa 23

بررسی بازی fifa 23

بازی‌های ویدیویی امروزه یکی از بخش‌های ثابت بیشتر افراد علاقه‌مند به بازی و گیمربازان تبدیل شده است که هر سری منتظر دنیای متفاوتی از این صنعت هستند و آن‌ها را با محیط، کیفیت، موسیقی و چالش‌های جذاب، هیجان زده کنند.شرکت الکترونیک آرتز مجموعه‌ای بازی‌های فیفا 23 را منتشر کرده است که به نظر می‌رسد آخرین نسخه از بازی‌های این مجموعه است. در این مقاله سعی داریم به بررسی بازی fifa 23 بپردازیم و شما را با ویژگی‌ها و مراحل آن آشنا کنیم. اگر از آن دسته از افراد علاقه‌مند به بازی‌های ویدیویی هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

جزئیاتی در مورد بازی fifa 23

طبق آخرین گزارشاتی که منتشر شده، اینطور به نظر می‌رسد که شرکت الکترونیک آرتز قرارداد خود را با فدراسیون جهانی فوتبال به پایان رسانده و قصد تمدید مجدد آن را ندارد. بنابراین آخرین مجموعه ساخته شده توسط این شرکت به بازی فیفا 23 اشاره دارد که قابلیت پخش و بازی توسط کنسول پی اس پرو را شامل می‌شود.

این شرکت بازی‌های خود را با نام EA Sports Fc ساخته و قصد دارد بهترین بازی خود را در آن به نمایش گذارد. در ادامه به بررسی بازی fifa 23 می‌پردازیم.

کیفیت بازی فیفا 23

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی از یک ویدیو که کیفیت بازی فوتبال را تعیین می‌کند، گیم پلی و تجربه‌ای است که این ورزش در قالب ویدیویی برای علاقه‌مندان به نمایش می‌گذارد.

بازی فیفا 23 در طول سال‌های انتشار نسخه‌هایی که داشته است، فراز و نشیب‌های مختلفی را تجربه کرد که سبب ایجاد یکسری موارد زیر شد:

کیفیت بازی فیفا 23

 • بیش از حد قدرتمند بودن برخی ویژگی‌ها و برخی از بازیکنان
 • ایجاد فضایی برای بیشتر شدن شانس یکی از تیم‌ها برای برنده شدن
 • باکیفیت بودن نسخه‌های قدیمی تا نمونه‌های به روز شده
 • افزایش سرعت بازیکنان در نسخه‌های آپدیت شده

با بررسی بازی fifa 23 می‌توان گفت کیفیت این به نسخه‌های به روز آن وابسته شده است. بازی ایکس باکس نیز از سری بازی‌های ویدیویی است که تمامی عناوین بازی‌های روز دنیا را شامل می‌شود و قابلیت کاربری به صورت آنلاین و آفلاین را برای علاقه‌مندان به این دسته از بازی فراهم می‌کند.

بررسی بازی فیفا 23

با بررسی بازی fifa 23 متوجه خواهیم شد، ابتدا و انتهای این بازی چه ویژگی‌هایی را در بر دارد. بازی با سرعت محسوسی پایین است که البته شاید در ابتدا یک نقص به شمار آید. اما رفته رفته متوجه خواهیم شد همین سرعت پایین، کنترل بیشتری به بازیکنان می‌دهد که به درستی پاس توپ دهند و گل به دروازه حریف صورت گیرد.

ریتم بازی فیفا 23 باعث شده این بازی ویدیوی شباهت بسیار زیادی به بازی فوتبال واقعی داشته باشد و همین موضوع هیجان زیادی را برای علاقه‌مندان به فوتبال‌های ویدیویی ایجاد کرده است.

نقد و بررسی بازی فیفا 23

بالانس بودن این بازی نکته‌ای دیگری است که در بررسی بازی fifa 23 شاهد هستیم، به این معنا که اگر با وجود تلاشتان در برنده شدن این بازی، حتی اگر برنده هم بشوید، باز هم حس می‌کنید که علاقه‌ای به این برنده شدن ندارید. اما با این حال می‌توان به روش‌های مختلفی به گل رسید.

در نسخه‌های قدیمی این بازی شاهد بودیم که در محوطه جریمه، تمامی بازیکنان در خط دفاع جمع می‌شدند و گل زدن کاری مشکل و سخت بود. از این رو در نسخه‌های جدید این عملکرد اصلاح شد به گونه‌ای که بازیکنان سر زن بسیار کاربردی عمل می‌کنند.

اگرچه سرعت بالایی در این مسیر وجود ندارد اما بازیکن می‌تواند تمرکز بیشتری بر روی پاس‌های کوتاه و نفوذ از عمق و شوت‌های راه دور داشته باشد و آن ها را به گل تبدیل کند. بنابراین با بررسی بازی fifa 23 متوجه می‌شویم این بازی شباهت زیادی به فوتبال واقعی دارد و هیجان لازم را برای علاقه‌مند به این بازی بیشتر کرده است.

ویژگی های بازی فیفا 23

تمام بازی‌های ویدیویی برای جذب مخاطب و فروش بیشتر به یک سری ویژگی‌هایی نیاز دارند که در ساخت خود افراد مختلف با سلیقه‌های متنوع را درگیر خود کند. در اینجا ما به چند مورد از ویژگی‌های بازی فیفا 23 اشاره می‌کنیم.

در بررسی بازی fifa 23 به اولین ویژگی آن می‌پردازیم که در روند کلی بازی بسیار تاثیرگذار بود. اگرچه باگ‌های زیادی در این بازی وجود دارد اما سیستم هایپرموشن 2 این بازی ویدیویی تاثیر زیادی بر روی بهبود انیمیشن‌های کلی حرکتی و ضربه‌ها ایجاد کرده که منجر به روان و نرم شدن جزئیات شده است.

ویژگی دوم این مجموعه به شکل متفاوت دویدن بازیکنان اشاره دارد که با بررسی بازی fifa 23 این شکل به سه حالت زیر ساخته شده است:

 • حالت controlled: بازیکنان دریبل زن و کوتاه قامت که برای شروع دویدن شتاب زیادی داشته باشند، این حالت تنظیم شده است.
 • حالت lengthy: بازیکنانی که در ابتدا شروع نسبتا کوتاهی داشته‌اند اما در ادامه به سرعت بالایی دست پیدا می‌کنند. این ویژگی برای بازیکنان فیزیکی و بلند قامت مناسب است.
 • حالت explosive: این حالت ترکیبی از دو مورد بالایی است و در حد وسط قرار دارد. این ویژگی برای بازیکنانی کاربرد دارد که با داشتن فیزیک و قدرت توان بالا، سرعت خیلی بالایی ندارند. با کمک این حالت می‌توانند در کورس‌ها به بازیکنان سریعتر برسند.

در بررسی بازی fifa 23 به ویژگی سوم آن می‌رسیم که مربوط به شوت‌هایی است که با انیمیشنی کوتاه و زوم دوربین زده می‌شوند و ضربه‌ای محکم به توپ وارد می‌کند. البته در کنار این آپشن، ضربه‌های فینس هم وجود دارد که قابلیت استفاده و جذاب‌تر کردن بازی را دارد.

خوبی این شوت‌ها در این است که اگر مبتدی باشید احتمال به هم زدن بازی را دارد. با نقد و بررسی بازی fifa 23 از دو جنبه می‌توان به مزیت‌های این شوت‌های قدرتی اشاره کرد:

 • چنانچه فرصت برای تیم جهت زدن شوت‌های قدرتی فراهم شود، در صورت تاخیر چند ثانیه‌ای می‌توانید خط دفاع را برای جلوگیری از گل زدن، تنظیم کنید.
 • در صورتی که شما فرصت زدن این شوت‌ها را داشته باشید، می‌توانید با قدرت بالا و مهارت کافی گل‌های زیبایی را به ثمر برسانید.

بنابراین با بررسی بازی fifa 23 می‌توانید به این نتیجه برسید که مکانیک پنالتی و ضربه‌های آزاد کیفیت بالایی دارد و امکان به ثمر رساندن یک گل هیجان‌انگیز را برای بازیکنان فراهم می‌کند.

عملکرد بازی فیفا 23 نسبت به فوتبال واقعی

به طور کلی بازی فیفا 23 وضعیت مناسبی از یک فوتبال واقعی به تصویر می‎کشد که علاوه بر ویژگی‌هایی که تاکنون به توضیح آن پرداختیم، عملکرد‌های جذابی را نمایش می‌دهد. در ادامه چند مورد از آن را ذکر می‌کنیم:

عملکرد بازی فیفا 23 نسبت به فوتبال واقعی

 • ریتم بازی به گونه‌ای نیست که گیمر را خسته کند، نه خیلی سریع است و نه خیلی کند.
 • تنوع رسیدن به گل متفاوت است و این ویژگی خوب باعث می‌شود که افراد با انتخاب بازیکنان خود به روش‌های مختلفی برای حمله و گل زنی برنامه‌ریزی کند.
 • با بررسی بازی fifa 23 متوجه می‌شویم که با توجه به بازیکنان که از ملیت، لیگ و باشگاه مشابه در ترکیب تیم هستند می‌توان بر طبق سیستم کمیستری جدید، با هم لینک شوند. اما این ویژگی دلیل نمی‌شود که به راحتی بازیکنان را در یک گروه جمع کرد، باید مدت زمانی بگذرد تا با سیستم جدید کنار آیند.
 • اضافه شدن بخش جدیدی به نام مومنتس است که با کمک چالش‌هایی که وجود دارد، می‌توان امتیاز کسب کرد و با خرج این امتیاز‌ها، جایزه بگیرید. خوبی این آپشن جدید، انتقال جوایز به فصل‌های دیگر است.
 • در نسخه‌های جدید می‌توان با مربی‌های واقعی مشغول به بازی شد.
 • هایلایت‌هایی که در بخش کریر ایجاد شده این امکان را به بازیکنان می‌دهد که بدون تجربه، مسابقه کامل یا شبیه سازی شده‌ای را در موقعیت‌های حساس به دست گیرند و شانس دفاع و گل زنی را افزایش دهند.
 • با بررسی بازی fifa 23 متوجه تغییرات جزئی در بخش صوتی و بصری هستیم که از جمله آن‌ها می‌توان به کیفیت چمن باشگاه و افزایش جزئیات در تماشاگران اشاره کرد.
 • بالا بودن تیم‌ها و لیگ‌ها
 • پشتیبانی از قابلیت کراس پلی

اگرچه ضعف‌هایی در بازی فیفا 23 وجود دارد اما بازی در وضعیت قابل قبولی قرار دارد و سازندگان این مجموعه از بازی‌های ویدیویی تلاش کرده‌اند نسبت به نسخه‌های قدیمی، روی نقاط قوت تمرکز کنند.

کلام پایانی

بررسی بازی fifa 23 که آخرین نسخه از مجموعه فوتبال فیفا است، تغییرات زیادی در بخش‌های مختلف داشت که از نظر بصری، صداگذاری، بخش هایلایت‌ها، کریر، بازیکنان، عملکرد و نحوه بازیکنان و قسمت‌های جدید می‌توان به آن اشاره کرد. مهم‌ترین نکته که بتوان در مورد این بازی اشاره کرد، این است که با وجود ضعف‌هایی که دارد. وضعیت این بازی که بسیار نسبت به فوتبال واقعی شبیه سازی شده است، قابل قبول است و افراد با بازی کردن این مجموعه می‌توانند هیجان را تجربه کنند و سرگرم شوند.

مدیر سئو
مدیر سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *