تفاوت DPI و CPI موس

تفاوت DPI و CPI موس چیست؟

موس از اجزای اصلی سیستم‌های کامپیوتری است که قابلیت‌های زیادی دارد‌. هنگام خرید موس باید به دو شاخصه مهم dpi و cpi توجه داشته باشید. تفاوت DPI و CPI در موس زیاد است و هر کدام ویژگی‌های مختص به خود را دارند. دی پی ای بیشتر به سرعت و دقت و واکنش‌های نشانگر اشاره دارد؛ اما سی پی ای بیشتر روی حرکات اندازه‌گیری شده توسط موس تمرکز دارد. با تنظیم این دو شاخص مهم کاربران می‌توانند از موس به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. برای گیمرها و کاربران حرفه‌ای این ویژگی‌ها اهمیت زیادی دارند به همین دلیل در زمان خرید موس به این موضوع توجه زیادی می‌کنند. تفاوت اصلی DPI و CPI در عملکرد آنها است.

اصلی‌ترین تفاوت DPI و CPI در موس

قبل از خرید موس گیمینگ بهتر است اطلاع کافی از تفاوت DPI و CPI در موس داشته باشید تا بتوانید متناسب با فعالیت خود موس مناسب را انتخاب کنید. دی پی آی در واقع تنظیم و شمارش حرکت موس روی صفحه نمایش است که با اینچ محاسبه می‌شود و هر چه سرعت dpi بیشتر شود موس سریع‌تر حرکت می‌کند و می‌تواند خانه‌های بیشتری را طی کند.

سی پی آی حساسیت موس هنگام حرکت روی موس پد است و کاری به صفحه نمایش سیستم ندارد. با تنظیم cpi موس می‌تواند با سرعت بیشتری روی موس پد تکان بخورد که این هم با اینچ محاسبه می‌شود. این بدین معنی است که سنسور حساس‌تر شده و کوچک‌ترین تکان را به نشانگر انتقال می‌دهد.

هر چه این دو ویژگی در موس بالاتر می‌روند سرعت نشانگر هم افزایش پیدا می‌کند و دیگر نیازی به تکان‌های شدید موس نیست. یک موس خوب باید در کنار dpi و cpi بالا شتاب و دقت خوبی هم داشته باشد و بتواند به سرعت هدف مورد نظر را تشخیص دهد.

تفاوت DPI و CPI در موس

 dpi موس چیست؟

dpi موس در لغت به معنی نقطه بر اینچ است. این شاخص روی سرعت حرکت نشانگر روی صفحه نمایش تمرکز دارد که به ازای کوچک‌ترین حرکت موس روی میز محاسبه می‌شود. اگر سرعت حرکت موس روی میز افزایش پیدا کند قطعا سرعت حرکت آن در سیستم و نمایشگر هم بیشتر خواهد شد.

dpi موس چیست

 با تنظیم این ویژگی گیمرها و کاربران حرفه‌ای می‌توانند با سرعت و دقت بیشتری کار خود را انجام دهند. به همین دلیل بعد از خرید کیبورد گیمینگ به سرعت این تنظیمات را انجام می‌دهند. این شاخص بر اساس اینچ محاسبه می‌شود و نشان می‌دهد که تفاوت DPI و CPI در موس زیاد است.

 دی پی آی نشان‌دهنده تناسب سرعت بین جابجایی موس روی میز و نشانگر روی مانیتور است. برای خرید موس باید به dpi آن توجه کنید چون عملکرد خوب موس را نشان می‌دهد. بحث تنظیم دی پی آی برای همه کاربران مهم نیست و تنها برخی از آنها به این موضوع توجه دارند و آن را تنظیم می‌کنند.

اگر از موس معمولی استفاده می‌کنید سرعت dpi ۳۲۰۰ است اما اگر از موس گیمینگ و حرفه‌ای استفاده می‌کنید سرعت dpi به ۴۰۰۰ می‌رسد. با این ویژگی شما می‌توانید با کمترین حرکت موس جابه‌جایی نشانگر را با سرعت بالایی روی صفحه نمایش سیستم مشاهده کنید.

 dpi موس چیست

CPI موس چیست؟

مفهوم CPI از DPI کمی پیچیده‌تر است. تعداد گام‌هایی که موس در هر اینچ بر می‌دارد با این شاخص محاسبه می‌شود. این ویژگی بیشتر به دقت و حساسیت حرکت موس اشاره دارد. برای بیان حساسیت موس این بهترین شاخص بوده که شما می‌توانید در صورت نیاز آن را تنظیم کنید.

CPI موس چیست

هرچه میزان سی پی آی بیشتر باشد موس حرکات سریع‌تر و دقیق‌تری خواهد داشت و سریع‌تر می‌تواند روی هدف متمرکز شود. اگر به دنبال موس با دقت و سرعت بالا هستید باید هنگام خرید به این شاخص توجه کنید. بهتر است با توجه به نیاز خود cpi را تنظیم کنید. با افزایش میزان این شاخص موس می‌تواند با دقت بیشتری صفحه نمایش را بپیماید.

چگونه دی پی ای موس را تنظیم کنیم؟

تفاوت DPI و CPI در موس به راحتی قابل مشاهده است و شما می‌توانید هر کدام را به صورت جداگانه تنظیم کنید. دی پی آی موس به راحتی قابل تنظیم است و با افزایش آن می‌توان سرعت جابجایی موس در نمایشگر را بیشتر کرد. برای تنظیم DPI می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

  • کلید dpi موس

روی بعضی از موس‌ها این کلید قرار داده شده تا کاربران بتوانند به کمک آن میزان سرعت حرکت نشانگر را تغییر دهند. با هر بار فشار دادن این دکمه شما شاهد تغییر در حرکت هستید. درجه این دکمه از کم به زیاد است و دارای ۴ الی ۶ درجه تنظیم است.

  •  نصب برنامه تنظیم dpi موس

برای تنظیم دی پی آی روی برخی موس‌ها شما نیاز به نصب برنامه دارید. قبل از شروع کار باید برنامه را روی سیستمی که موس متصل به آن است وصل کنید.

  • سیستم متصل به موس

روش سوم برای تنظیم dpi استفاده از قسمت تنظیمات سیستم است. اگر کلید دی پی آی روی موس نباشد به کمک دستگاه می‌توان آن را تنظیم کرد.

چطور DPI موس را افزایش دهیم؟

با تنظیم این شاخص مهم در موس و افزایش آن تفاوت DPI و CPI در موس بیشتر خود را نشان می‌دهد. برای افزایش حرکت موس نیاز است تا شما چند مرحله ساده را پشت سر بگذارید:

چطور DPI موس را افزایش دهیم

  • در مرحله اول باید مشخص کنید که به چه سرعتی از موس نیاز دارید. این بستگی به حرفه شما دارد. گیمرها و کاربرانی که کار طراحی انجام می‌دهند به سرعت بیشتری نیاز دارند.
  • در مرحله دوم باید به منوی استارت سیستم مراجعه و روی گزینه Control panel کلیک کنید تا پنجره مورد نظر اجرا شود.
  • در پنجره پیش رو باید گزینه Hardware and mouse را بزنید و روی mouse کلیک کنید تا سربرگ Pointer Options باز شود.
  • با کشیدن اهرم اول به سمت راست و چپ dpi به راحتی کم و زیاد می‌شود و شما شاهد کم و زیاد شدن سرعت موس خواهید بود. با تنظیم اهرم طبق نیاز خود ok را بزنید تا پنجره بسته شود.

بالاترین dpi موس

اصلی‌ترین تفاوت DPI و CPI در موس می‌تواند در سرعت آنها باشد. وقتی شما بالاترین دی پی آی را در موس انتخاب می‌کنید؛ در واقع به دنبال افزایش سرعت آن در نمایشگر هستید. در موس‌های معمولی dpi اصولا ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ است به طوری که برای موس‌های گیمینگ ایم رقم بین ۸۰۰ تا ۳۲۰۰ الی ۴۰۰۰ است.

بالاترین رقم ۲۰۰۰۰ است و در برخی مدل‌ها ۲۵۰۰۰ هم وجود دارد. با وجود این ویژکی دقت و سرعت و قابلیت‌های موس افزایش پیدا می‌کند و کاربران حرفه‌آی می‌توانند به راحتی کار خود را انجام دهند. اگر دی پی آی بیشتر از ۱۲۰۰۰ هزار باشد کنترل کردن سرعت موس کمی سخت خواهد شد.

اگر موس شما معمولی است نیازی به بالا بردن این شاخص نیست چون ممکن است سیستم به خوبی از این قابلیت پشتیبانی نکند. برای سیستم‌های معمولی امکان افزایش دی پی آی تا ۳۲۰۰ نقطه بر اینچ وجود دارد.

دکمه dpi موس چگونه کار می‌ کند؟

تنظیم دی پی آی برای همه موس‌ها به یک شکل نیست و برخی از آنها دارای دکمه dpi هستند تا کاربران بتوانند به راحتی آنها را تنظیم کنند. یک تفاوت DPI و CPI در موس نحوه تنظیم آنها است که دی پی آی را می‌توان به کمک کلید روی موس هم تنظیم کرد.

موس‌های معمولی، گیمینگ و آرگونومیک از DPI خاصی برخوردار هستند. مجهز بودن موس به دکمه دی پی آی باعث شده تا سرعت تنظیم افزایش پیدا کند. این دکمه در بدنه موس قرار گرفته و به راحتی در دسترس است تا کاربران بتوانند با چرخاندن آن به سرعت دلخواه برسند.

 حساسیت دقت و سرعت موس به کمک این دکمه قابل تنظیم است. با تکان دادن آن شما شاهد تغییراتی در حرکت موس هستید. موس‌های جدید دارای دکمه dpi هستند تا دیگر نیازی به نصب برنامه روی سیستم نباشد. در موس‌های گیمینگ این دکمه بیشتر دیده می‌شود.

تفاوت DPI و CPI موس گیمینگ

بیشتر گیمرها DPI موس گیمینگ را روی ۴۰۰، ۸۰۰ و ۱۶۰۰ تنظیم می‌کنند. اگر بازی سرعت بالایی داشته باشد نیاز است تا دی پی آی هم افزایش پیدا کند تا بتواند پاسخگوی نیاز گیمر باشد. در این موس‌ها dpi اهمیت بیشتری دارد. مهم‌ترین تفاوت DPI و CPI در موس گیمینگ عملکرد آنها است.

تفاوت DPI و CPI موس گیمینگ

سی پی آی روی حساسیت موس تمرکز دارد و دقت آن را بیشتر می‌کند؛ اما دی پی آی بیشتر روی حرکت موس در نمایشگر متمرکز است. گیمر بیشتر به سرعت بالا نیاز دارد به همین دلیل قبل از شروع بازی ابتدا dpi را بررسی می‌کند و در صورت پایین بودن آن را افزایش می‌دهد.

موس گیمینگ طراحی خاصی دارد و از نظر ساختار و عملکرد با موس معمولی کاملا متفاوت است‌ به همین دلیل این دو شاخص در آن به کار رفته است. موس‌های گیمینگ به سرعت و دقت ۲۵ هزار نقطه بر اینچ مجهز شده‌اند تا گیمر شرایط بهتری برای بازی داشته باشد.

آیا ماوس با DPI بالا برای بازی بهتر است؟

تفاوت DPI و CPI در موس می‌تواند کیفیت بازی را هم تحت تاثیر قرار دهد. اگر موس دی پی آی بالایی داشته باشد سرعت اجرای بازی افزایش پیدا می‌کند. گیمر می‌تواند مراحل بازی را با سرعت بیشتری پشت سر بگذارد. این موضوع ثابت می‌کند که موس با dpi بالا می‌تواند برای بازی بهتر باشد. این شاخص مهم مزایای زیادی دارد و زمانی که روی موس تنظیم می‌شود قابلیت‌های آن را بیشتر می‌کند.

آیا ماوس با DPI بالا برای بازی بهتر است

اگر دی پی آی بالای ۳۰۰۰ باشد کنترل کردن بازی و هدف‌گیری سخت‌تر خواهد شد. بیشتر گیمرها برای شروع بازی این شاخص را روی ۴۰۰ الی ۱۶۰۰ تنطیم می‌کنند تا تسلط بیشتری روی بازی داشته باشند. در بازی‌های چند نفره و مسابقات که سرعت بیشتر از دقت اولویت دارد نیاز است تا dpi بالا تنظیم شود.

سخن پایانی

سرعت و دقت مهمترین تفاوت DPI و CPI در موس است. دی پی آی روی سرعت و حرکت موس در نمایشگر تمرکز دارد و سی پی آی بیشتر به دقت و حساسیت اشاره دارد. تنظیم این شاخص‌ها باعث شده تا گیمرها و کاربران حرفه‌ای بتوانند از قابلیت‌های موس نهایت استفاده را ببرند. شخصی‌سازی موس بستگی به کاربری آن دارد. برای موس‌های معمولی نیازی به افزایش dpi نیست؛ به طوری که در موس‌های گیمینگ این امر ضروری بوده و جذابیت بازی را بیشتر می‌کند.

مدیر سئو
مدیر سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *