حالت رست مود ps5 چیست

حالت رست مود ps5 چیست؟

حالت رست مود ps5 همان حالت نیمه خاموش دستگاه است که در این شرایط سیستم آماده به کار است. انرژی مصرفی در این حالت بیشتر از استندبای است؛ اما برای کاربران قابلیت‌های بیشماری به همراه دارد. رست مود در واقع حالت استراحت است و برای زمانی که شما نیازی به کنسول ندارید مورد استفاده قرار می‌گیرد. با فعال کردن این گزینه سیستم روی مکث قرار می‌گیرد و به طور کامل خاموش نمی‌شود. با فعالسازی رست مود در پس زمینه کنسول بازی‌ها دانلود و نصب می‌شوند و با این وجود مصرف انرژی کم است. با قرار دادن کنسول در حالت استراحت امکان به‌روز رسانی نرم‌افزار و بازی‌ها وجود دارد و می‌تواند بارگیری خودکار را تنظیم کرد.

آشنایی با رست مود در پلی استیشن 5

حالت رست مود ps5 کنسول را به حالت استراحت می‌برد بدون اینکه دستگاه به طور کامل خاموش شود. در این شرایط مصرف برق کمتر خواهد بود و دستگاه می‌تواند تمام فعالیت‌های خود را ادامه دهد. با خرید دسته ps5 رست مود به راحتی اجرا می‌شود.

رست مود در پلی استیشن 5

اگر شما در فضای بازی باشید با فعالسازی این حالت بازی بسته نمی‌شود و می‌توانید دوباره آن را ادامه دهید. با خارج شدن کنسول از استراحت تمام برنامه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند و هیچ کدام متوقف نمی‌شوند. بازی از همان تایمی که متوقف شده ادامه پیدا می‌کند و این می‌تواند برای گیمرها جذاب باشد.

این قابلیت مهم و کاربردی باعث شده تا کنسول ps5 مورد توجه کاربران قرار بگیرد. پلی استیشن 5 در حالت رست مود قابلیت‌های خوبی را پیش روی گیمرها قرار می‌دهد. دانلود و آپدیت بازی‌ها در این حالت امکان پذیر است و شما می‌توانید پس از نصب بازی به راحتی آن را اجرا کنید.

اگر حالت رست مود ps5 فعال باشد گیمرها می‌توانند از طریق اینترنت هم آن را روشن کنند چون دارای ریموت پلی است. در این شرایط می‌توان با فاصله از کنسول به راحتی با آن کار کرد. در حالت استراحت برق رسانی به پورت‌های USB کنسول به راحتی انجام می‌شود. برای فعالسازی رست مود و استفاده از قابلیت‌های آن نیاز است تا حافظه جانبی ps5 را در نظر بگیرید.

چگونه رست مود پلی استیشن 5 را فعال کنیم؟

رست مود پلی استیشن 5 یکی از قابلیت‌های ثابت این کنسول است که شرکت سونی با گنجاندن آن توانسته نظر گیمرها را جلب کند. کاربران می‌توانند به ۲ روش وارد رست مد شوند و از حالت رست مود ps5 نهایت استفاده را ببرند:

چگونه رست مود پلی استیشن 5 را فعال کنیم

 • حالت دستی

حالت دستی زمانی فعال می‌شود که شما دکمه PS را لمس کرده باشید. این دکمه درست در وسط دسته پلی استیشن قرار دارد. در این شرایط نیاز است تا شما روی آخرین گزینه در سمت راست کلیک کنید. با انتخاب گزینه ENTER REST MODE حالت استراحت در سیستم شما فعال خواهد شد.

اگر دکمه مورد نظر زده نشود شما دسترسی به این قابلیت مهم نخواهید داشت. روش دستی با اتوماتیک تفاوت زیادی دارد و زمانی که شما قصد بلند شدن از پای سیستم را دارید می‌توانید این کار را انجام دهید.

 • حالت اتوماتیک

برای فعالسازی حالت رست مود ps5 آن هم به صورت خودکار شما نیاز به شخصی سازی کنسول دارید. ابتدا باید دکمه Power را لمس کنید که در سمت راست صفحه قرار دارد. با فشردن دکمه X این قابلیت فعال می‌شود. سه گزینه برای شما نمایش داده می‌شود که شما باید گزینه اول ENTER REST MODE را انتخاب کنید.

با شخصی سازی تنظیمات این امکان در اختیار شما قرار می‌گیرد که اگر برای مدتی مشخص از دستگاه استفاده نکنید به صورت خودکار به حالت استراحت برود. با شخصی سازی شما می‌توانید در مصرف برق صرفه‌جویی کنید.

دانلود بازی در حالت رست مودps5

فعالسازی حالت رست مود ps5 امکانات خوبی را در اختیار گیمرها قرار می‌دهد. زمانی که سیستم در حال استراحت است بازی‌ها به صورت خودکار دانلود و نصب و به‌روز رسانی می‌شوند. همین موضوع باعث شده تا مصرف انرژی تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

اجرای حالت استراحت در کنسول هیچ گونه مشکل نرم افزاری و سخت افزاری ایجاد نمی‌کند و سیستم می‌تواند به صورت خودکار به تمام فعالیت‌های خود ادامه دهد. دانلود بازی ps5 در این شرایط کار سختی نیست و کنسول به راحتی این کار را انجام می‌دهد.

دانلود بازی در حالت رست مودps5

این گزینه می‌تواند برای دانلود بازی مفیدتر باشد چون شما در حال استفاده از کنسول نیستید و این می‌تواند سرعت دستگاه را بیشتر کند. بازی‌هایی که حجم زیادی دارند در این زمان سریع‌تر دانلود می‌شوند.

حالت رست مود ps5 این امکان را به گیمر می‌دهد تا در زمان استراحت سیستم هم فرایند دانلود بازی را پیش ببرد. برای استفاده از این قابلیت نیاز است تا شما تنظیماتی را انجام دهید. پس از فعالسازی حالت استراحت دانلود بازی ادامه پیدا می‌کند.

اگر چه شما پای سیستم نیستید اما کنسول کار خود را انجام می‌دهد. با تعیین میزان برق رسانی به پورت‌های USB سیستم می‌تواند بدون قطعی و با شارژ کامل به فعالیت خود ادامه دهد. اگر قصد آپدیت بازی را دارید در این شرایط می‌توانید به راحتی آن را انجام دهید.

چگونه تایمر خاموش شدن ps5 را غیر فعال کنیم؟

مدت زمان حالت Rest Mode متفاوت است و شما می‌توانید آن را شخصی سازی کنید. حالت رست مود ps5 به صورت دستی یا خودکار فعال نمی‌شود و تنها در صورت نیاز کنسول وارد حالت استراحت می‌شود. شما می‌توانید با غیر فعال کردن تایمر خاموش شدن حالت استراحت مجدد از دستگاه خود استفاده کنید.

چگونه تایمر خاموش شدن ps5 را غیر فعال کنیم

زمانی که برق به طور کامل قطع می‌شود پلی استیشن 5 به صورت خودکار خاموش می‌شود. برای خاموش کردن تایمر ps5 باید دکمه ps را لمس و بعد از آن گزینه Turn Off را انتخاب کنید. این کنسول جدید و به‌روز به راحتی تنظیم می‌شود و شما می‌توانید با شخصی سازی از تمام قابلیت‌های آن استفاده کنید.

با غیرفعال کردن تایمر خاموش شدن می‌توانید به حالت رست مود ps5 دسترسی بهتری داشته باشید. اگر تایمر فعال باشد دستگاه به صورت خودکار و در مدت زمان تعیین شده خاموش می‌شود و شما نمی‌توانید از حالت استراحت استفاده کنید.

با کلیک روی علامت چرخ دنده و انتخاب گزینه Systems می‌توانید بخش Power Saving را انتخاب و فعال کنید. زمان رفتن به حالت استراحت در این قسمت تنظیم می‌شود تا در صورت استفاده نکردن از دستگاه کنسول خاموش نشود. غیر فعال کردن تایمر در کمترین زمان انجام می‌شود.

جلوگیری از بسته شدن بازی در رست مد پلی استیشن 5

با فعال کردن حالت رست مود ps5 بازی‌های در حال اجرا و نصب و دانلود به هیچ وجه بسته نمی‌شوند. بازی در تایم خود متوقف می‌شود و زمانی که شما مجدد از دستگاه استفاده می‌کنید بازی از تایم خود شروع می‌شود. نگه داشتن بازی در حال اجرا مهمترین قابلیت رست مود پلی استیشن 5 است که برای گیمرها جذابیت زیادی دارد.

برای جلوگیری از بسته شدن بازی باید مانع از خاموش شدن کنسول شوید. اگر دستگاه به دلایل مختلف خاموش شود دیگر امکان اجرای مجدد بازی نیست تا زمانی که شما مجدد سیستم را روشن کنید. یک اتفاق می‌تواند در حالت رست مد ps5 باعث بسته شدن بازی شود.

 برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است ابتدا گزینه System را انتخاب کنید. بعد از آن وارد بخش System Software شوید و گزینه‌ی دوم یعنی System Software Update and Settings را انتخاب کنید. در صفحه پیش رو دو گزینه وجود دارد.

 شما باید گزینه Install Update Files Automatically را خاموش کنید تا مانع از بسته شدن بازی در رست مد شود. اگر ۲ گزینه روشن باشند کنسول می‌تواند در رست مد هم به اجرای بازی و دانلود و نصب خودکار بپردازد. اگر حالت رست مود فعال باشد بازی‌ها به هیچ وجه بسته نمی‌شوند.

نکات مهم در مورد حالت رست مود پی اس فایو

زمانی که از حالت رست مود ps5 استفاده می‌کنید باید نکات زیر را مد نظر داشته باشید تا کنسول بتواند به بهترین شکل بازی‌ها را دانلود و نصب و اجرا کند:

 • در حالت رست مود یا استراحت مصرف برق کم است و این می‌تواند باعث کاهش هزینه‌ها شود. بهتر است دانلود و نصب و به‌روز رسانی بازی در این زمام انجام شود.
 • نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید تنظیم دستگاه به صورت خودکار است تا وقتی از آن استفاده نمی‌کنید به صورت خودکار وارد حالت استراحت شود.
 • کنترلر در اختیار گیمرها قرار گرفته تا به کمک آن بتوانند دکمه پاور جلوی کنسول را انتخاب کنند و دستگاه را از حالت رست مود ps5 خارج سازند.
 • بعضی بازی‌ها توسط قابلیت حالت استراحت پشتیبانی نمی‌شوند و امکان اجرای آنها در چنین شرایطی وجود ندارد.
 • اگر قصد خاموش کردن کنسول را دارید باید دکمه پاور را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید. در این زمان مصرف برق به طور کامل قطع می‌شود.

کاربردهای حالت رست مود ps5

حالت رست مود ps5 یک قابلیت مهم است که باعث شده تا پلی استیشن 5 بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. این ویژگی امکانات خوبی را پیش روی گیمرها قرار داده و کاربردهای زیادی دارد که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم:

کاربردهای حالت رست مودps5

 • شارژ کردن کنترلر دوال سنس

با فعالسازی رست مود می‌توان کنترلر دوال سنس را به راحتی شارژ کرد. پورت‌های USB در حالت استراحت هم انرژی الکتریکی خود را از منبع تغذیه دریافت می‌کنند. با وصل کردن کنترلر به کنسول شارژ به راحتی انجام می‌شود و می‌توان از دستگاه استفاده کرد. برای اینکه بتوانید میزان فعال ماندن پورت‌ آن هم پس از خاموش شدن کنسول را مشخص کنید باید تنظیماتی را در قسمت Power Saving انجام دهید. اگر تنظیمات انجام نشود پورت تنها سه ساعت بعد از خاموش شدن دستگاه فعال می‌ماند.

 • دانلود و نصب و مسدود کردن بازی‌ها

از کاربردهای دیگر حالت رست مود ps5 می‌توان به امکان دانلود، نصب، به‌روز رسانی و مسدود کردن بازی‌ها اشاره کرد. وقتی سیستم در حالت استراحت قرار می‌گیرد فعالیت‌های آن متوقف نمی‌شوند. در این شرایط بازی‌ها در حافظه دستگاه ذخیره و مسدود می‌شوند. زمانی که سیستم روشن می‌شود بازی مسدود شده دوباره به اجرا در می‌آید.

کاربردهای حالت رست مود ps5

 • کنترل دوال سنس به‌صورت آنلاین

با فعالسازی رست مود در پلی استیشن 5 گیمر می‌تواند از قابلیت Remote Play استفاده کند و از راه دور و به کمک دستگاه دیگری به کنسول خود دسترسی داشته باشد. امکان نصب بازی از طریق گوشی هوشمند هم وجود دارد. کاربران می‌توانند به صورت آنلاین بازی‌های نصب شده روی کنسول را تجربه کنند.

 •  به‌روز رسانی بازی‌ها

حالت رست مود ps5 این امکان را به کاربر می‌دهد تا بتواند با اتصال به اینترنت بازی‌ها را به‌روز رسانی کند. وقتی آپدیت جدید ارائه می‌شود دستگاه به صورت خودکار این کار را انجام می‌دهد.

آیا رست مود باعث خراب شدن ps5 می‌شود؟

رست مود برای کنسول مشکل سخت افزاری و نرم افزاری ایجاد نمی‌کند به همین دلیل کاربران می‌توانند به راحتی از این قابلیت استفاده کنند. شارژ نشدن دسته‌ها اصلی‌ترین مشکل rest mode ps5 است که خیلی زود خود را نشان داد.

امکان بازی با دسته‌های بدون شارژ وجود ندارد به همین دلیل گیمرها به دنبال راهی برای برطرف کردن این مشکل هستند. زمانی که دسته را برای شارژ به کنسول متصل می‌کنید ممکن است نوار نارنجی رنگ آن روشن نشود که این به معنی شارژ نشدن دسته است.

روشن ماندن کنسول برای مدت طولانی نه تنها دسته را در حالت رست مود ps5 شارژ نمی‌کند بلکه باعث خراب شدن کنسول می‌شود. به همین دلیل بهتر است دستگاه را از این حالت خارج کنید.

نحوه خارج کردن ps5 از رست مود

برای خارج کردن ps5 از حالت رست مود باید ابتدا دستگاه را خاموش و روشن کنید. با این کار کنسول تنظیم مجدد شده و از حالت رست مود ps5 خارج می‌شود. اگر این روش عمل نکرد می‌توانید دکمه پاور را برای ۷ ثانیه نگه دارید تا دستگاه به طور کامل خاموش شود.

نحوه خارج کردن ps5 از رست مود

 با روشن کردن کنسول متوجه خارج شدن آن از حالت استراحت خواهید بود. برخی افراد با ۲ روش ذکر شده به نتیجه نمی‌رسند؛ بنابراین باید بازی‌ها و برنامه‌ها را حذف و دوباره نصب کنند. با پاکسازی حافظه ممکن است مشکل برطرف شود. با خارج کردن دستگاه از حالت استراحت شما می‌توانید بازی خود را ادامه دهید.

سخن پایانی

حالت رست مود ps5 به صورت خودکار فعال می‌شود و جزو قابلیت‌های مهم و کاربردی این کنسول است. با فعالسازی حالت استراحت امکان دانلود و نصب خودکار بازی‌ها فراهم می‌شود. دخیره انرژی مهمترین مزیت استفاده از این حالت است. در حالت رست مود کنسول نه به طور کامل روشن است و نه خاموش. اگر بازی مورد علاقه شما در حال اجرا است می‌توانید با قرار دادن بازی در حالت استراحت بدون توقف بازی خود را ادامه دهید. گیمرها له کمک این قابلیت می‌توانند به بازی‌های بیشتری دسترسی داشته باشند

مدیر سئو
مدیر سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *