داغ شدن ps4

داغ شدن PS4

داغ شدن ps4 در زمان استفاده از دستگاه یکی از مشکلاتی است که نباید آن را نادیده گرفت.‌ پلی استیشن 4 به گونه‌ای طراحی شده که تهویه هوا به راحتی انجام می‌شود. اما در صورت داغ شدن بیش از حد PlayStation4 می‌تواند به پردازنده و سایر قطعات آسیب وارد کند.

شرایط دمایی و مکانی مناسب برای نگهداری پلی استیشن باعث می‌شود که گرد و غبار وارد سیستم خنک کننده دستگاه نشود. همچنین با تمیز کردن به موقع می‌توان تا حدود زیادی از این مشکلات جلوگیری کرد. اما در برخی موارد راه دیگری جز تعمیر ps4 وجود ندارد. در این مقاله به علت داغ شدن ps4، راه‌های جلوگیری از داغ شدن کنسول بازی و علائم خرابی فن خواهیم پرداخت.

آیا داغ شدن PS4 طبیعی است؟

آیا شما هم تا به حال نگران این شده‌اید که چرا ps4 شما داغ کرده است؟ باید بگوییم داغ شدن ps4 طبیعی است؛ زیرا تمامی وسایل الکترونیکی بعد از ساعت‌ها استفاده داغ می‌شوند. شرکت سونی ps4 را طوری طراحی کرده‌اند که می‌تواند گرما را تحمل کند.

به‌وسیله فن‌هایی که در کناره‌های کنسول قرار دارد هوا کشیده می‌شود و گرما را از پشت آن خارج می‌کند. داغ شدن ps4 بیشتر به دلایل خارجی بر می‌گردد و نحوه استفاده شما در آن دخیل نیست. زمانی که پلی استیشن شما داغ می‌کند بهتر است کنسول را خاموش کرده و اجازه دهید خنک شود.

علت داغ شدن PS4

عوامل مختلفی می‌توانند دمای کنسول‌های بازی را بیش از اندازه بالا ببرد و در نتیجه داغ شدن ps4 را به همراه خواهد داشت. علت داغ شدن ps4 عبارتند از:

علت داغ شدن PS4

 •  محل قرار گیری دستگاه

کنسول بازی باید در یک مکان با دمای متعادل و خنک قرار گیرد؛ حتی در کنار آن وسایل مختلف قرار ندهید. مسدود شدن دریچه هوای دستگاه ps4 می‌تواند خنک کردن دستگاه را با مشکل مواجه کند.

 • دمای محیط

یکی از مهم‌ترین عواملی که در داغ شدن ps4 می‌توان به آن توجه کرد، تاثیر دمای اتاق بر داغ شدن پلی استیشن 4 است. پس سعی کنید دمای اتاق را بین 10 تا 30 درجه ثابت نگه دارید. حتی اگر در فصل تابستان اتاقتان خیلی گرم است، طولانی مدت از ps4 استفاده نکنید. داغ کردن بیش از اندازه دستگاه تعمیر کنسول بازی را در پی خواهد داشت.

 •  اجرای بازی‌های سنگین

بعضی از بازی‌ها دارای گرافیک بالایی هستند که همین امر باعث بالا رفتن دمای ps4 می‌شود.‌ استفاده طولانی مدت باعث بالا رفتن دمای کنسول بازی شما خواهد شد. در این هنگام ارور داغ شدن ps4 دریافت می‌شود. زمانی که این پیغام را دریافت کردید بهتر است مدتی به دستگاه استراحت دهید.

 • ذرات گرد و غبار

یکی از علت‌های اصلی گرم شدن ps4 گرد و غباری است که بر روی سخت افزار داخلی وجود دارد. گرد و غبار موجود بر روی دستگاه عملکرد آن را مختل کرده و گرما را ذخیره می‌کند.

 • خمیر حرارتی

خشک شدن خمیر حرارتی یا سیلیکونی روی پردازنده می‌تواند یکی از علل گرم شدن کنسول بازی باشد و بیشتر در ps4های قدیمی دیده می‌شود.

علائم خرابی فن PS4

پلی استیشن ۴ از نظر خنک کنندگی عملکرد قابل قبولی دارد؛ اما اگر در محیط نامناسب قرار گیرد به مرور زمان فن ps4 دچار مشکل می‌شود. همانطور که می‌دانید فن پلی استیشن در دمای ۴۰ درجه فعال می‌شود و گرمایی درون کنسول بازی را کاهش می‌دهد و در دو حالت Slow و Turbo عمل می‌کند. بدون شک علت داغ شدن ps4 اسلیم خرابی فن است. علائم خرابی فن ps4 عبارتند از :

علائم خرابی فن PS4

 • گرمای بیش از حد ps4
 • فن ناقص
 • فن پر سر و صدا

صدای زیاد پلی 4

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در موقع استفاده از ps4 صدای نسبتا زیادی از آن شنیده شود.‌ یکی از بخش‌های کنسول بازی فن آن است که هوای خنک را جایگزین هوای گرم می‌کند. برای اینکه صدای پلی 4 کاهش یابد باید هر چند وقت یکبار گرد و غبار داخل کنسول را تمیز کنید.

همچین باید در مکانی قرار گیرد که هوا به خوبی رد و بدل شود. یکی از راه‌های دیگر برای کاهش صدا این است که کنسول را به صورت عمودی قرار دهید. عمود نگه داشتن ps4 سبب می‌شود که هوا به خوبی اطراف کنسول گردش کند. اگر مدت زیادی است که از این کنسول استفاده می‌کنید بدون شک مشکل سخت افزاری دارد. ما به شما تعمیر ps4 را توصیه می‌کنیم.

آیا فن برای PS4 لازم است؟

این روزها برای جلوگیری از بالا رفتن دمای کنسول‌های بازی از فن‌های مخصوص استفاده می‌کنند. با اینکه شرکت سونی فن‌های خنک کننده را برای پلی استیشن ۴ تعبیه کرده است که از آسیب زدن به نرم افزارهای داخلی جلوگیری می‌کند و ادعا دارد پلی استیشن به فن خنک کننده خارجی نیازی ندارد. هنگامی که بیش از اندازه از کنسول بازی استفاده کردید که داغ یا صدای بلندی ایجاد کرد، بهتر این است که فن را تعمیر کنید.

اما با این وجود باز هم کاربران از خنک کننده‌هایی که مطابق با ابعاد ps4 طراحی شده استفاده می‌کنند که به راحتی در قسمت پشتی این کنسول قرار می‌گیرد.‌ استفاده از لوازم جانبی و خنک کننده خارجی هیچ گونه فشاری به کنسول وارد نمی‌کنند و حتی چرخش فن هیچ گونه صدای اضافی تولید نخواهد کرد. با این حال در کنسول‌های ps4 تا زمانی که خاموش نشوند یا ارور هشدار ندهند جای نگرانی برای گیمرها وجود ندارد.

چگونه از داغ شدن بیش از حد PS4 جلوگیری کنیم؟

شما با رعایت چند نکته می‌توانید از مشکل داغ شدن ps4 جلوگیری کنید. همانطور که می‌دانید سخت افزار پلی 4 گرمای کمی را تولید می‌کند. این حرارت توسط دستگاه خنک کننده دفع می‌شود؛ اما در هر حال پلی استیشن ۴ به سبب میزان کارایی که دارد باز هم در معرض داغ شدن قرار می‌گیرد. نکاتی که رعایت آن‌ها باعث خواهد شد از داغ شدن ps4 جلوگیری شود عبارتند از:

چگونه از داغ شدن بیش از حد PS4 جلوگیری کنیم

 • کنسول بازی به صورت عمودی قرار دهید؛ زیرا زمانی که در حالت عمودی قرار گیرد سیستم تهویه بهتر عمل می‌کند.
 • تمیز کردن گرد و غبار روی کنسول بازی باعث می‌شود فن به خوبی کار کند. همانطور که می‌دانید پلی استیشن یا کنسول‌های بازی گرد و غبار زیادی را جذب می‌کنند. شما با یک تمیز کاری معمولی می‌توانید راندمان دستگاه را بالا ببرید؛ حتی نیاز نیست کپسول‌های هوای فشرده تهیه کنید.
 • از قرار دادن کنسول بازی بر روی فرش که دارای پرز و گرد و غبار است خودداری کنید.
 • همچنین استفاده از چند بازی به صورت طولانی و مرتب باعث داغ شدن ps4 می‌شود. بهترین راه نصب بازی‌ها بر روی هارد کنسول است. اگر می‌خواهید بدون وقفه از پلی استیشن استفاده کنید، توصیه می‌کنیم کنسول را برای یک ساعت خاموش کنید. استفاده مکرر از دستگاه پلی استیشن باعث خرابی کنسول بازی و تعمیر دسته ps4 خواهد شد.

کلام پایانی

همانطور که در بالا گفته شد کنسول‌های بازی بعد از ساعت‌ها استفاده داغ می‌شوند که این امر بسیار طبیعی است. وجود هیت سینک و فن در این دستگاه سبب می‌شود که حرارت و گرما را به بیرون انتقال داده و هوای خنک را جایگزین کنند. عواملی همچون محل قرارگیری دستگاه، دمای اتاق، نوع بازی و تهویه مناسب باعث می‌شود دستگاه بیش از اندازه داغ کند‌. اگر با بررسی تمامی این عوامل باز هم دستگاه دچار مشکل بود باید برای تعمیر ps4 اقدام کنید.

مدیر سئو
مدیر سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *