هنگ کردن ps4

هنگ کردن ps4

 از کنسول‌های محبوب و پر طرفدار پلی استیشن ۴ است که بازی‌های متنوعی را در خود جای داده و افراد در هر سنی می‌توانند از بازی‌های آن نهایت لذت را ببرند. این دستگاه اگر چه از کیفیت بالایی برخوردار است؛ اما در برخی شرایط با هنگی روبرو می‌شود. مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری دلیل اصلی این هنگی است که باید به صورت کاملا تخصصی بررسی شود.

 این اختلال برای هر گیمری آزار دهنده است؛ چرا که نمی‌تواند با سرعت بالا بازی را اجرا کند. کند شدن مراحل نصب و اجرای بازی ممکن است خاموش شدن ناگهانی کنسول را هم به همراه داشته باشد. برای رفع مشکل هنگ کردن ps4 نیاز است تا دستگاه عیب یابی شود تا بتوان علت اصلی مشکل را پیدا کرد.

نشانه های هنگ کردن پلی استیشن 4

دستگاه پی اس فور اسلیم سیستمی پیشرفته و به‌روز است که به سیستم عیب یاب مجهز شده است. به محض هنگ کردن دستگاه شما علائمی را مشاهده می‌کنید‌ که در عیب یابی و تعمیر تاثیر گذار هستند‌. این علائم عبارتند از:

 • اولین نشانه هنگ کردن دستگاه کند شدن بازی‌ است. لگ زدن‌های جزئی در زمان اجرای بازی نشان می‌دهد که کنسول در حال هنگ کردن و خاموش شدن است.
 • پلی استیشن در حین بازی متوقف می‌شود؛ به طوری که شما نمی‌توانید کاری انجام دهید یا به مرحله بعد بروید.
 • از دیگر علائم هنگ کردن ps4 می‌توان به گیر کردن و قفل شدن روی صفحه اصلی اشاره کرد که این قفل با هیج کلیدی برطرف نمی‌شود.
 • کند کار کردن از علائم شایعی است که بیشتر گیمرها آن را مشاهده می‌کند. در این شرایط سرعت بازی به شدت کاهش پیدا می‌کند که آزار دهنده است.
 • دسته ps4 هنگ کرده و هیچ عکس العملی نشان نمی‌دهد و گاهی نیاز است تا آن را به طول کامل خاموش و روشن کنید.
 • طولانی شدن زمان اجرای بازی یا بوت شدن نشانه دیگر هنگ کردن دستگاه است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
 • اگر ایراد سخت افزاری باشد و یکی از قطعات داخلی پلی استیشن دچار آسیب فیزیکی شده باشد نیاز است شما کدهای ارور نرم افزاری را مشاهده می‌کنید که بررسی می‌شوند.
 • نشانه دیگر هنگ کردن ps4 پریدن صفحه بازی است که مدام از صفحه اصلی آن خارج می‌شود.

دلایل هنگ کردن PS4

پیدا کردن علت هنگ کردن PS4 اهمیت بسزایی دارد. به همین دلیل پس از مشاهده علائم و نشانه‌ها عیب یابی صورت می گیرد. دلیل اصلی می‌تواند از مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری باشد که تعمیرکار آنها را چک می‌کند. در اینجا به عوامل مهم و تاثیرگذار اشاره می‌کنیم:

 •  عدم نصب صحیح بازی یا برنامه روی پلی استیشن 4

اگر بازی به درستی روی کنسول نصب نشده باشد در زمان اجرا مدام با کندی و هنگی مواجه می‌شود. این می‌تواند از اصلی‌ترین دلایل کند بودن PS4 باشد. بازی‌ها باید به صورت مرحله‌ای و با دقت بالا نصب شوند. اگر یک مرحله با مشکل مواجه شود برنامه باز نمی‌شود. بوجود آمدن برخی مشکلات نرم افزاری می تواند دلیل بروز این مشکل باشد.

 اگر به هنگ کردن پی اس فور بی توجه باشید قطعا بازی کردن با پلی استیشن سخت خواهد شد. اگر علت هنگ نصب نادرست بازی باشد باید به طور کامل آن را حذف و به صورت اصولی مجدد نصب کنید. این می‌تواند در رفع مشکل تاثیر بسزایی داشته باشد.

 •  آپدیت ناسازگار نرم افزار با مدل PS4

با آپدیت کردن سیستم نرم افزاری پلی استیشن می‌توانید از قابلیت‌های خوب دستگاه نهایت استفاده را ببرید. اگر این به‌روزرسانی به درستی انجام نشده باشد شما با مشکل هنگی مواجه خواهید شد و در این زمان بازی به کندی نصب و اجرا می‌شود. در صورتی که ورژن جدید با دستگاه سازگاری نداشته باشد هنگی روز به روز بیشتر می‌شود و این می‌تواند برای گیمر آزار دهنده باشد.

 برای رفع این مشکل نرم افزاری و هنگ کردن ps4 ۲ روش پیش روی شما قرار می‌گیرد. اگر بازی با ورژن جدید مطابقت ندارد بهتر است ابتدا بازی را آپدیت و از نسخه جدید و سازگار آن استفاده کنید‌. در صورتی که با آپدیت بازی باز هم مشکل برطرف نشد نیاز است تا روش دوم را امتحان کنید. در این روش شما باید آپدیت نرم افزار را حذف کرده و منتظر نسخه جدید آن باشید.

 • تداخل برنامه‌ ها و بازی‌ های نصب شده

برخی بازی‌ها از نظر ساختار با برنامه‌های دیگر تفاوت زیادی دارند؛ از این رو نصب آنها روی پلی استیشن ۴ می‌تواند باعث بروز مشکلاتی چون هنگی روبرو کندی شود. اگر چنین ناسازگاری را مشاهده کردید با حذف برنامه می‌توانید اختلال را برطرف کنید.

 بازی‌های ناسازگار سیستم نرم افزاری کنسول را مختل می‌کنند و مانع از اجرای سریع بقیه بازی‌ها می‌شوند. شناسایی بازی مخرب و ناسازگار و حذف آن کار راحتی است که به رفع هنگ کردن ps4 کمک زیادی می‌کند.

 • آپدیت نا موفق

کنسول ۴ دارای یک سیستم نرم افزاری پیشرفته است که مدام به‌روزرسانی می‌شود. اگر قصد آپدیت سیستم یا بازی‌های نصب شده در آن را دارید باید این کار به صورت کامل اصولی انجام شود. ناقص بودن آپدیت تمام بخش‌های نرم افزاری را تحت تاثیر قرار می‌دهد‌.

 گاهی به روزرسانی به دلیل نوسانات اینترنت و مشکلات سخت افزاری هارد با مشکل مواجه می‌شود و شما شاهد آپدیت ناقص خواهید بود. برای رفع این مشکل نیاز است تا آپدیت ناموفق را حذف کرده و مجدد آن را نصب کنید. بهتر است به روزرسانی در زمان انجام شود که اینترنت سرعت بالایی دارد.

دلایل هنگ کردن PS4

 • پر شدن ظرفیت هارد دستگاه

اگر هارد کنسول ۴ پر شده باشد دیگر فضای خالی برای نصب و اجرای بازی ندارد به همین دلیل مشکل هنگی ایجاد می‌شود‌. این دستگاه حافظه مشخصی دارد و تکمیل شدن ظرفیت آن دلیل اصلی هنگ کردن ps4 است. به روش‌های مختلف می‌توانید حافظه را ارتقا دهید تا بازی‌های بیشتری را در اختیار داشته باشید.

اگر بیش از ۹۰ درصد از هارد کنسول پر شده باشد در کارایی آن اختلال ایجاد می‌شود. پلی استیشن نمی‌تواند بازی‌ها را با سرعت بالا اجرا کند. اگر با چنین مشکلی روبرو شدید نیاز لست تا یک هارد با ظرفیت بالاتر برای کنسول خود تهیه کنید. استفاده از هاردهای اکسترنال می‌تواند حلال مشکلات شما باشد. بازسازی پایگاه داده هم می‌تواند در رفع این اختلال موثر باشد.

 •  کاهش سرعت اینترنت و ضعیف بودن اتصال

از دیگر دلایل هنگی کنسول ۴ می‌توان به کاهش سرعت اینترنت و ضعیف بودن اتصال اشاره کرد. اگر به بازی‌های آنلاین علاقه دارید باید اینترنت پر سرعت در دسترس شما باشد تا بتوانید بدون هنگی بازی را ادامه دهید. هنگ کردن ps4 زمانی اتفاق می‌افتد که سرعت اینترنت پایین است یا اتصالات با مشکل مواجه شده است.

 نوسانات اینترنت و ضعف در شبکه حین بازی باعث کند شدن سرعت بازی می‌شود و گیمرها را ناراحت می‌کند. بهترین راهکار برای حل این مشکل استفاده از شبکه اینترنت پر سرعت و پایدار است. اگر به طور ناگهانی بازی قطع می‌شود ممکن است اتصالات دچار مشکل شده باشد که باید آن‌ها را به صورت تخصصی بررسی کنید.

کاهش سرعت اینترنت و ضعیف بودن اتصال

 •  مشکل در حافظه سیموس کنسول

کوچکترین اختلال در حافظه سیموس کنسول مشکل نرم افزاری را برای دستگاه ایجاد می‌کند و مانع از اجرای بازی‌ها با سرعت بالا می‌شود. این اتفاق اگر چه نادر است؛ اما ممکن است در حین بازی برای برخی دستگاه‌ها رخ دهد. وقتی حافظه با مشکل مواجه شود نمی‌تواند داده‌های برنامه را برای سیستم ارسال کند.

 هنگ کردن ps4 در برخی دستگاه‌ها به این دلیل است. پردازش اطلاعات در این شرایط با مشکل مواجه خواهد شد. وقتی حافظه سیموس از دسترس خارج می‌شود اجرای بازی به کندی صورت می‌گیرد. وقتی با این مشکل نرم افزاری مواجه می‌شوید باید اطلاعات موجود روی حافظه را پاک کنید تا مشکل کندی و هنگی برطرف شود.

 • مشکل در هارد دستگاه

گاهی هنگی دستگاه پلی استیشن ۴ به دلیل مشکل سخت افزاری مثل خراب شدن هارد است. اگر هارد با کوچکترین ایرادی مواجه شود عملکرد کل سیستم را مختل می‌کند. با متصل کردن هارد به دستگاه بازی‌ها به کندی اجرا می‌شود و شما پس از بررسی هارد متوجه ایراد در آن خواهید شد.

 بهترین راه برطرف کردن این مشکل تست هارد است تا از کیفیت و کارایی و سلامت آن مطمئن شوید. اگر این قطعه نتواند بازی‌های ذخیره شده را به خوبی پردازش کند هنگ کردن ps4 حتمی خواهد بود. هاردهای اکسترنال اصل را جایگزین مدل‌های بی کیفیت کنید تا هیچ وجه مشکل هنگ کردن در دستگاه ایجاد نشود.

 • ایراد در رم و سی پی یو

پردازش داده‌های ذخیره شده در هارد به کمک CPU انجام می‌شود و اگر این قطعه مشکل داشته باشد نمی‌تواند به درستی پردازش را انجام دهد. ایراد پیدا کردن درایو بلوری و قطعات مرتبط با آن هم می‌تواند در بروز این مشکل تاثیر گذار باشد.

به محض مواجه شدن با ایرادات سخت افزاری باید سریعا این قطعات را بررسی کنید. در صورت خراب شدن نیاز به تعمیر یا تعویض دارند که این کار باید توسط تعمیرکاران متخصص و آموزش دیده انجام شود. نصب قطعات اصل و اورجینال به رفع مشکل هنگ کردن ps4 کمک زیادی می‌کند.

 •  مشکل در دسته PS4

وقتی پلی استیشن ۴ با مشکل هنگی مواجه می‌شود همیشه ایراد از نرم افزار یا سخت افزار داخل دستگاه نیست‌. گاهی دسته‌ها دلیل اصلی کندی و هنگی هستند. اگر کنترلر دستگاه مشکل پیدا کند اطلاعات از دسته به سیستم منتقل نمی‌شوند؛ بنابراین دستگاه نمی‌تواند عکس العمل‌های مناسب را در زمان بازی نشان دهد.

مشکل در دسته PS4

این موضوع روی عملکرد دستگاه و فرآیند بازی تاثیر منفی دارد و گاهی گیمر را دلزده می‌کند. برای رفع این مشکل باید کنترلر یا دسته را بررسی کنید. اگر با تعمیر کردن می‌توان مشکل آن را برطرف کرد باید این کار سریع‌تر انجام شود. در صورتی دسته قابل تعمیر نیست می‌توانید نمونه‌های اورجینال را جایگزین آن کنید. ابن راه حل می‌تواند به بهترین شکل مشکل هنگ کردن ps4 را برطرف کند.

 • افرایش دمای کنسول

فضایی که کنسول را قرار داده‌اید اهمیت بسزایی دارد. بهتر است از لوازم گرمایشی دور باشد؛ چرا که افزایش دمای کنسول باعث عدم اجرای بازی یا کند شدن آن می‌شود. هر چه دما بیشتر باشد هنگی هم افزایش پیدا می‌کند. اگر دستگاه شما گردش هوای مناسب نداشته باشد به سرعت داغ می‌شود و قطعات سخت افزاری آن با مشکل جدی مواجه می‌شوند.

 آب شدن اتصالات و بوی سوختگی از علائم داغ شدن سیستم است که بیشتر افراد شاهد آن هستند. این روی عملکرد کنسول و هنگی موثر است. استفاده از فن قوی کمک می‌کند تا در زمان بازی پلی استیشن ۴ به هیچ وجه داغ نشود. تا وقتی دستگاه روشن است فن با قدرت بالا کار می‌کند.

 •   اختلال در منبع تغذیه یا کابل برق معیوب

معیوب بودن کابل برق باعث هنگ کردن ps4 می‌شود. وقتی برق به درستی به دستگاه نرسد به کندی و با سرعت پایین بازی‌ها را اجرا می‌کند. منبع تغذیه در روشن شدن کنسول ۴ نقش بسزایی را ایفا می‌کند. اگر دستگاه برق کافی را دریافت نکند توان روشن شدن ندارد.

 نوسانات برق باعث اتصال در کنسول شده و می‌تواند سوختگی را هم به همراه داشته باشد. اگر مشکل هنگ کردن را مشاهده کردید بهتر است ابتدا سیستم برق رسانی را چک کنید. خارج شدن دستگاه از پریز برق خاموش شدن ناگهانی آن را به همراه دارد.

 برای برطرف کردن این مشکل بهترین راهکار چک کردن پریز برق و منبع تغذیه و اتصالات است. از سیم‌ها دچار فرسودگی و پوسیدگی شده‌اند بهتر است آنها را تعویض کنید. استفاده از کابل‌های اورجینال و محافظ برق می‌تواند به عملکرد بهتر دستگاه کمک زیادی کند.

نکات جلوگیری از هنگ کردن PS4

برای جلوگیری از هنگ کردن ps4 راهکارهای خوبی پیش روی مصرف‌کنندگان قرار داده شده که به کمک آنها می‌توانند از بروز مشکل تا حد زیادی پیشگیری کنند. اگر هنگ کردن به دلیل داغ شدن دستگاه است قبل از مختل شدن عملکرد کنسول از فن و سیستم خنک کننده استفاده کنید.

نکات جلوگیری از هنگ کردن PS4

 دستگاه را در محیطی قرار دهید که هوا به خوبی جریان دارد و باعث خنک شدن پلی استیشن می‌شود. به هیچ وجه دستگاه را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید. گرم شدن باعث ذوب شدن قطعات حساس و در نتیجه سوختگی می‌شود. دستگاه باید دور از رطوبت باشد؛ بنابراین بهتر است آن را در محیطی خشک قرار دهید.

هیچ گونه فشاری به آن وارد نشود. بهتر است چند وقت یکبار آن را تمیز کنید؛ چرا که گرد و غبار و آلودگی اختلالات زیادی را در عملکرد سیستم ایجاد می‌کند. با توجه به این نکات طول عمر دستگاه افزایش پیدا کرده و مشکل هنگ کردن ps4 هم ایجاد نمی‌شود.

رفع مشکل هنگ کردن PS4

اگر برای رفع مشکل هنگ کردن ps4 به فکر راه چاره هستید ما در اینجا چند ترفند کاربردی را به شما معرفی می‌کنیم که به کمک آنها می‌توانید اختلال ایجاد شده را در کمترین زمان برطرف کنید:

 • بررسی هارد دیسک: وجود یک درایو معیوب در هارد می‌تواند به ایجاد هنگی منجر شود و بازی‌ها را به کندی اجرا کند. اگر صدای غیر عادی از هارد شنیده شد آن را چک کنید. با عیب یابی صحیح می‌توان مشکل را برطرف کرد.
 • آپدیت کنسول و بازی: نرم افزار پلی استیشن ۴ نیاز به بروزرسانی دارد تا بتواند بازی‌های جدید را به راحتی اجرا کند. با آپدیت بازی و نرم افزار آنها سازگاری خوبی با هم خواهند داشت. در این شرایط مشکل هنگی هم برطرف می‌شود.
 • آزاد سازی فضای دیسک: بازی‌هایی که به آنها نیاز ندارید را پاک کنید تا فضا برای نصب بازی‌های جدیدتر خالی شود. در بیشتر مواقع علت هنگ کردن ps4 پر شدن ظرفیت حافظه است؛ بنابراین می‌توانید حافظه‌ای با ظرفیت بالاتر نصب کنید.
 • باز سازی پایگاه داده: به مرور زمان پایگاه داده مسدود می‌شود و نمی‌تواند کار ذخیره سازی و پردازش را به خوبی انجام دهد. شما باز سازی پایگاه را انجام می‌دهید تا شرایط برای اجرای بازی فراهم و مشکل هنگی برطرف شود.

سخن پایانی

هنگ کردن ps4 به دلایل مختلفی رخ می‌دهد و قبل از برطرف کردن مشکل باید ابتدا دستگاه به صورت کاملا اصولی عیب یابی شود. تکنسین‌های مجرب ما در سایت پی اس استور تخصص و تجارب لازم برای تعمیر کنسول ۴ را دارند و می‌توانند مشکل هنگی و کندی را در کمترین زمان و به صورت کاملا تخصصی برطرف کنند. تعمیرکاران ما همیشه قطعات اصلی و اورجینال را برای نصب استفاده می‌کنند تا دستگاه عملکرد خوبی داشته باشد. بکارگیری تجهیزات پیشرفته باعث شده تا تعمیرات باکیفیت بالاتری انجام شوند.

مدیر سئو
مدیر سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *