کاهش مصرف باتری لپ تاپ گیمینگ

برای گیمرهایی که برای بازی از لپ‌تاپ استفاده می‌کنند، باتری لپ‌تاپ و مراقبت از آن یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که با آن روبرو هستند. بنابراین آشنایی با روش‌های مراقبت از لپ تاپ گیمینگ اهمیت زیادی دارد که می‌تواند باعث ماندگاری و طول عمر باتری شود. بسیاری از نکات هستند که با رعایت آن‌ها می‌توانید حتی یک روز بدون نیاز به اتصال به برق از لپ‌تاپ گیمینگ خود استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم تعدادی از این روش‌های ساده و کاربردی را بررسی کنیم.

نکات افزایش طول عمر باتری لپ تاپ گیمینگ

استفاده از برخی روش‌های ساده می‌تواند تا حدودی زیادی به کاهش مصرف باتری لپ‌ تاپ گیمینگ منجر شود. این روش‌ها عبارت‌اند از:

 • کاهش روشنایی صفحه نمایش

با اینکه به صورت خودکار، رابط کاربری ویندوز لپ‌تاپ، نور صفحه را کاهش دهد ولی باز هم می‌توان این اندازه را بیشتر کرد. برای این منظور و کاهش نور مانیتور گیمینگ بهتر است  از مسیر وارد شده و از طریق  فلشی که وجود دارد، روشنایی تصویر را کمتر کنید.. این کار باعث می‌شود تا دوام باتری بالاتر رفته و طول عمر آن زیاد شود. Start> Settings> System> Display

 • تغییر دادن تنظیمات ویندوز

یکی دیگر از راه‌های بالا بردن ماندگاری باتری لپ‌تاپ گیمینگ، تغییر تنظیم ویندوز پاور پروفایل است. معمولاً ویندوزها از روش‌هایی برای نگهداری باتری خود استفاده می‌کنند. یکی از آن‌ها استفاده از برنامه بالانس پاور در رابط کاربری است که میزان مصرف را بین دو حالت عملکرد و ماندگاری قرار می‌دهد. در برخی موارد نیز لپ‌تاپ گیمینگ به صورت دیفالت در حالت عملکرد قرار می‌گیرد که می‌تواند باعث خالی شدن باتری شود. با تغییر تنظیمات ویندوز از مسیر پاور پروفایل که در لبه سمت راست پایین صفحه قرار دارد، می‌توانید گزینه مورد نظر را انتخاب کنید. گزینه‌های سمت راست برای عملکرد بیشتر و سمت چپ برای ماندگاری باتری لپ‌تاپ در نظر گرفته شده‌اند.

 • انتخاب لپ‌تاپ گیمینگ با سخت‌افزار مناسب

با اینکه بسیاری از روش‌های نرم‌افزاری می‌تواند به ذخیره باتری کمک کند، ولی اگر سخت‌افزار این سیستم از کیفیت خوبی برخوردار نباشد عملاً تا حدود زیادی بی‌فایده می‌باشد. تاثیری که میزان وات باتری، پردازنده‌ها و یا کارت گرافیکی که جزو سخت‌افزارهای لپ‌تاپ هستند، بسیار بالا بوده و باید از بهترین قطعات استفاده شوند. در این صورت می‌توان با کمک روش‌های نرم‌افزاری به ذخیره باتری لپ‌تاپ گیمینگ کمک کرد.

 • استفاده از حالت ذخیره باتری

Battery Saver Mode یکی از کاربردی‌ترین و راحت‌ترین روش‌ها برای بالا بردن عمر باتری است. این حالت برای زمانی که باتری زیر 20 درصد است، فعال می‌شود. ولی می‌توان با تنظیمات مشخص این حالت را برای زمان بیشتر نیز فعال کرد. برای این کار باید به قسمت تنظیمات Taskbar رفته و به اندازه دلخواه تغییر دهید و به سمت چپ بکشید.

 • برنامه‌های پرمصرف را غیرفعال کنید

خیلی از برنامه‌ها حجم بالایی نداشته و مصرف باتری زیادی نداشته و باعث کاهش مصرف باتری لپتاپ مخصوص بازی نمی‌شوند. ولی برخی نیز سنگین هستند و باعث می‌شوند تا میزان مصرف باتری لپ‌تاپ گیمینگ بالاتر رفته و باعث کاهش طول عمر آن می‌شوند.

این برنامه را می‌توانید از طریق زیر غیرفعال کنید:

 • گزینه Setting را فشار داده و سپس به قسمت See which apps are affecting your بروید.
 • لیستی از برنامه‌ها و میزان مصرف آن‌ها مشخص می‌شود.
 • در این مرحله باید روی منو سمت چپ گزینه باتری و سپس battery life را کلیک کنید.
 • مدت زمان غیرفعال کردن لیست را می‌توانید بین گزینه‌های 6 ساعته، 24 و یک هفته تنظیم کنید.
 • بلوتوث و وای فای را غیرفعال کنید

یکی دیگر از روش‌های مراقبت از لپ تاپ مخصوص بازی، غیرفعال کردن بلوتوث و وای فای است. در این روش باید از منوی پایین قسمت بلوتوث و وای فای را غیرفعال کنید.

 • خارج کردن دیسک‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌شود

برای لپ‌تاپ‌های گیمینگی که از درایو نوری استفاده می‌کنند، چرخیدن دیسک باعث مصرف باتری می‌شود. به همین دلیل می‌توانید با خارج کردن دیسک‌هایی که نیازی به آن‌ها ندارید، باتری لپ‌تاپ را در بهترین حالت نگهدارید و باعث افزایش عمر لپ‌ تاپ گیمینگ شوید.

 • جدا کردن دستگاه‌های جانبی

دستگاه‌های جانبی مانند یو اس پی، هدفون و یا حتی استفاده از ماوس باعث می‌شود تا طول عمر باتری کمتر شود. زیرا باعث مصرف بالای باتری لپ‌تاپ شده و کاهش عمر آن را به دنبال دارد. یکی از گزینه‌ها این است که این اتصالات را از سیستم جدا و بجای موس از تاچ پد استفاده کنید.

 • کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ

کالیبره کردن باتری برای زمانی که باتری مدت زمان کمتری باقی می‌ماند، روش کاهش مصرف باتری لپ تاپ گیمینگ بوده و راه موثری است. ولی نباید این کار زیاد تکرار شود و هر سه ماه می‌تواند مدت زمان مناسبی باشد. برای این کار باید باتری را تا 100 درصد شارژ کرده و بعد از پر شدن کامل آن، یک یا دو ساعت اجازه بدهید تا به برق متصل باشد. سپس باتری را از برق کشیده و تا زمانی که اخطار کمبود باتری لپ‌تاپ را دریافت نکرده و کاملاً باتری خالی نشده، آن را شارژ نکنید. سپس لپ‌تاپ را خاموش کرده و اجازه بدهید یک تا دو ساعت در این حالت بماند. سپس لپ‌تاپ را به برق متصل و تا انتها شارژ باتری را انجام دهید. در نهایت با این روش باتری کالیبره می‌شود.

 • مراقبت از باتری لپ‌تاپ با دور نگهداشتن آن از گرما و حرارت

یکی دیگر از روش‌های افزایش عمر لپ تاپ گیمینگ قرار ندادن آن در مجاورت دما و حرارت است. بهتر است مسیر تهویه هوا را فراهم کرده و اگر مانعی برای جابجایی هوا وجود دارد، آن را بردارید. در این صورت همواره لپ‌تاپ خنک باقی مانده و باعث افزایش طول عمر باتری می‌شود.

کلام آخر

باتری لپ‌تاپ بازی به عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات و لوازم گیمینگ مورد توجه قرار می‌گیرد. در صورتی که از باتری به صورت مناسب مراقبت نشود، باعث کاهش طول عمر آن شده و ممکن است در زمان کوتاه با سرعت بالا، باتری خالی و لپ‌تاپ خاموش شود. برای گیمورها این موضوع اهمیت زیادی دارد و اینکه وسط بازی، مجبور به شارژ باتری شوند خوشایند نیست. روش‌های ساده‌ای برای افزایش طول عمر باتری لپ‌تاپ گیمینگ وجود دارد که از آن جمله می‌توان به غیرفعال کردن برنامه‌های سنگین، انتخاب باتری قوی با سخت‌افزاری مناسب، بستن برنامه‌هایی مانند وای فای و بلوتوث و … اشاره کرد.

 

 

 

مدیر سئو
مدیر سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *