ps4 یا ps5

برای کسانی که به دنبال خرید کنسول بازی هستند، این سوال که PS4 بخرم یا PS5 به عنوان یکی از چالش‌ها مطرح می‌شود. این دو کنسول خانگی با طراحی بسیار پیشرفته و توجه به جزئیات زیاد و مهم توانسته‌اند جای خود را در میان علاقمندان باز کنند. ولی تفاوت‌هایی نیز با هم دارند که مقایسه بین این دو می‌تواند منجر به خریدی مطمئن و انتخابی درست شود. در این مقاله به بررسی این دو کنسول می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

تفاوت‌ پلی‌ استیشن ۴ و پلی‌ استیشن ۵

پلی‌استیشن 4 و 5 را می‌توان از بسیاری جهات با همدیگر مقایسه کرد. از جمله مشخصات فنی و گرافیکی، رزولوشن، قیمت‌ها و نیز فضای ذخیره‌سازی که در مورد کنسول‌های بازی اهمیت بالایی دارند. برای مقایسه بین این دو کنسول باید به این موارد زیر پرداخته شود.

  • بررسی مشخصات فنی پلی‌ استیشن 4 و پلی‌ استیشن 5

تفاوت‌های زیادی از نظر مشخصات فنی بین این دو کنسول ایجاد شده است. یکی از این موارد امکان پشتیبانی از دیسک‌های با ظرفیت بالا توسط پلی‌ استیشن 5 است که نسبت به نسخه قدیمی بهتر شده است. همچنین بالا بردن تراکم ترانزیستور باعث شده تا پی اس 5 نسبت به پی اس 4 قوی‌تر عمل کند. همچنین پی اس 5 می‌تواند از درایوهای نوری نیز پشتیبانی کند که در مورد پی اس 4 این مورد امکان‌پذیر نبود.

  • مقایسه از نظر گرافیکی ps4 با ps5

یکی دیگر از مواردی که می‌توان برای بررسی تفاوت این دو کنسول به آن پرداخت، قدرت گرافیکی آن‌ها است. بیشترین تفاوت به ترافلاپس بر می‌گردد که در پلی‌استیشن 4 به 1.84 می‌رسد. این بدین معنی است که این کنسول می‌تواند در 1.84 تریلیون عملیات را در یک ثانیه کنترل کند. ولی در مورد پلی‌استیشن 5 این عدد به 10.3 می‌رسد که عدد بسیار بزرگی است و تفاوت فاحشی با رقم قبلی دارد. پردازنده گرافیکی پلی‌استیشن 5 8 برابر نوع پی اس 4 بوده و از نظر سرت کلاک نیز دو و نیم برابر قوی‌تر از آن عمل می‌کند.

  • فرق از نظر رزولوشن ps4 با ps5

پی اس 4 می‌تواند رزولوشنی 4 کا را را تولید کند که وضوح تصویر بالایی ندارد. در صورتی که پی اس 5 از 4 کا تا 8 کا را تولید می‌کند و می‌توانید بهترین و باکیفیت‌ترین تصویر را با این دستگاه مشاهده کنید. با اینکه ممکن است در حال حاضر این کنسول‌ها نتوانند تا 8 کا را تولید کنند، ولی به عنوان یک رقابت مطرح می‌شود و در نسل‌های بعدی این امکان فراهم خواهد شد.

  •  از نظر فضای ذخیره‌سازی ps4 یا ps5

از نظر فضای ذخیره‌سازی این دو تفاوت زیادی با هم ندارند و ارتقایی صورت نگرفته است. پلی‌استیشن 4 از یک فضای 500 گیگا بایتی بهره‌مند است و پلی‌استیشن 5 از فضای 825 گیگابایتی استفاده می‌کند.

  • مقایسه قیمت پی اس 4 با پی اس 5

پلی‌استیشن 5 دارای دو نسخه دیجیتال و استاندارد است که نسخه استاندارد آن قیمت بیشتری نسبت به دیجیتال دارد. ولی بین پی اس 4 و پی اس 5، طبیعتاً پی اس 5 به دلیل مشخصات بهبود یافته و امکانات جدیدی که روی آن نصب شده است قیمت بیشتری دارد. با این حال این دو تفاوت قیمت فاحشی نداشته و با این مبلغ جزئی، خرید کنسول پای استیشن 5 منطقی‌تر است.

  • مقایسه پی اس 4 با پی اس 5 از نظر نوع بازی‌ها

با وجود تنوع بالایی که در بازی‌ها با کنسول پلی‌استیشن 4 وجود داشت، پی اس 5 این امکان را فراهم می‌کند تا مجدداً این بازی‌ها با کیفیت بالایی انجام شوند؛ بنابراین این کنسول نه تنها امکان انجام بازی‌های جدیدی را فراهم می‌کند که با کنسول نسل قدیمی امکان انجام آن وجود نداشت، بلکه می‌توانید بسیاری از بازی‌های نسل قبل را نیز انجام دهید. کیفیت این بازی‌ها بهتر شده و امکانات جدیدی نیز روی آن‌ها نصب شده تا لذت بازی‌ها را چندین برابر کند.

  • مقایسه پی اس 4 با 5 از نظر کنترلر

با وجود شباهت‌های ظاهری که بین دو کنسول پلی‌استیشن 4 و پلی‌استیشن 5 وجود دارد، ولی تفاوت‌های زیادی نیز با هم دارند. یکی از این تفاوت‌ها بجای دکمه از دکمه share استفاده شده است. در نتیجه می‌توانید با استفاده از این دکمه سرعت بازی را استریم کرده و از طریق اسکرین شات کردن آن را به اشتراک بگذارید. Creat همچنین از میکروفون داخلی و جک هدفون در این کنترلرها استفاده می‌شود. اسپیکر این تجهیزات به صورت یکپارچه طراحی شده و تاچ پد و سنسور حرکت نیز در سطح قابل قبولی هستند. عمر باتری این دستگاه‌ها بالاتر است و از تریگرهای تطبیق‌پذیر در آن‌ها استفاده شده است.

انواع پلی‌ استیشن 4 و پلی‌ استیشن 5

پلی‌ 4 در سال 2013 وارد بازار شده و دو نسخه پرو و اسلیم آن نیز بعدها طراحی و ارائه شدند. پلی‌استیشن 5 در سال 2019 طراحی و وارد بازار شد. این کنسول در دو نوع دیجیتال و استاندارد ارائه شده است. نسخه دیجیتال این کنسول‌ها به صورت آنلاین بوده و می‌توانید بازی‌ها را به صورت آنلاین تهیه کنید. ولی نسخه استاندارد دارای دیسک درایو است.

کلام آخر

در نهایت می‌توان گفت اگر به دنبال خرید پلی‌ استیشن هستید و بین دو نوع 4 و 5 دچار تردید شده‌اید، توصیه می‌کنیم خرید پلی‌استیشن 5 را در اولویت قرار دهید. با اینکه مبلغ بالاتری را پرداخت می‌کنید، ولی از امکانات بیشتری نیز بهره‌مند می‌شوید. تصاویر واضح‌تر با فضای ذخیره‌سازی بیشتر و نیز گرافیک بهتر از جمله برتری‌هایی است که این کنسول نسبت به نسخه قدیمی‌تر دارد. توانایی‌های گرافیکی پلی‌استیشن 5 بالاتر از پی اس 4 است و پردازنده‌های آن هسته‌های بیشتری دارد. در نتیجه سرعت عمل این کنسول بالاتر و کارآمدتر است.

مدیر سئو
مدیر سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *